ריבת תותים

19 תגובות

אם יש עונה אהובה עלי זו העונה הזו – שבין החורף לתחילת האביב, שהתותים בשלים, חלקם מאוד בשלים וניתן להשיג אותם במחיר מגוחך.

מהרגע שמתחילה עונת התותים, מדי שבוע אני מגיעה לירקנייה ומבררת האם יש תותים לריבה, הבחורים שם מכירים אותי ויודעים שאני מכוונת לתותים רקובים במחיר שווה נפש.

העונה הגיעה ורכשתי תותים – 7 סלסלאות עלו לי 20 ₪ (כל סלסילה עלתה לי 2.85 ₪), מבחינתי זה לא היה זול כי המטרה שלי זה לקנות את הקרטון במחיר אפסי, אבל חלק מהתותים היו במצב מצוין, כך שמבחינת הקנייה היה מאוד משתלם לקבל במחיר הזה תותים לאכילה ולא רק לריבה.

ריבת תותים:

מצרכים –

1 קילו תות

1 קילו סוכר

כלים –

סיר נירוסטה

כף עץ

צנצנות זכוכית

לא חובה: פקטין טבעי ליבת תפוח עץ (עדיף לתפוח ירוק)/ קליפה שלמה של תפוז או לימון  או פיקטין סינטטי (מהו פקטין ולמה הוא משמש – תוכלו לקרוא בהמשך, אך אם יצר הסקרנות גובר עליכם – הנה הסבר מצוין, הרחבה נהדרת הכוללת גם את יתרונותיו הרפואים תוכלו לקרוא גם כאן)

עבודה על ריבה היא עבודה רבה ומורכבת – בתור אחת שכל שנה רוקחת ריבות, יש לציין כי מדובר בהשקעה רבה.

שלב א': שטיפת התותים – בטרם נתחיל בפעולת הניפוי, סילוק פגעי השמש והוצאת העוקץ יש לשטוף היטב את התותים.

בהכנת ריבת לא זורקים דבר לפח, החלק הרקוב ביותר הוא בעצם החלק המשובח ביותר לריבה.

שלב ב': הכנת התותים לריבה – לאחר השטיפה מתחילים בניקוי העוקץ, אפשר לבחור לעשות זאת ידנית ולהוציא את העוקץ במשיכה, או להשתמש בסכין או אף מגלען. לאחר ניקוי העוקץ יש לבצע ניקוי מפגעי שמש, חלקים שניזוקו ממזיקים וכיוצ"ב.

שלב ד': בחירת סוג הריבה – במהלך הניקוי והניפוי יש לקחת החלטה איזו מרקחת אתם רוצים. אנשי הריבה מתחלקים לשלושה זנים עיקריים וגם בהם יש כמה תתי זנים:

 1. המועכים
 2. הקוצצים
 3. השלמים

המועכים –אלו שמועכים עם מועך פירה את התותים, והופכים זאת לעיסה, או ששמים את התותים במיקסר/מעבד מזון ובעצם הופכים התות לעיסה.

הקוצצים – גם בינהם יש כמה סוגים: אלו שקוצצים קטן קטן קטן, אלה שקוצצים לגודל בינוני ואלו שקוצצים לגדול (חוצים את התות לחצי).

השלמים – אלו שמכוונים לקונפיטורה ובעצם משאירים את התות שלם.

מעיכה וקציצה נחשבות לריבה, בעוד שהשארת הפרי בשלמותו נחשבת לקונפיטורה.

מה כדאי מבין כולם? אם כבר טרחתם והכנתם ריבה ביתית, אל תקצצו אותה, אל תמעכו אותה, תתענגו. והעונג מגיע רק עם השלם.

 

ריבה טובה מתחילה בסיר מתאים, סיר עמוק, עדיף כזה שהוא רחב, מנירוסטה.

שלב ד': לאחר השטיפה והניקיון של התותים – ההמלצה היא להניח אותם במסננת שכל נוזלי המים יטפטפו אט אט (המטרה היא לא להוסיף על הנוזלים שנוצרים מההפרשה של הפרי)

שלב ה': הוספת הסוכר – הנוהג הוא כי על קילו פרי נהוג לשים קילו סוכר, אך תותים מתוקים מטבעם ולכן אני ממליצה להתחיל ב –750 גרם סוכר (בתותים היחס משתנה לאור המתיקות אך אין לרדת מ – 600 גרם סוכר). במהלך הבישול אני ממליצה לטעום כמה פעמים ולהחליט האם זה מתוק מספיק עבורכם או שאתם זקוקים לעוד סוכר בריבה.

הבישול הוא החלק שבעצם מתגמל על כל הטירחה, הריח שמתפשט בבית מוסיף  לתחושה שהלכת אחורה בזמן אל תוך זיכרון ילדות אחד מתוק.

בהכנת ריבה צריך להקפיד על בחישה קבועה, המהדרין מקפידים כל כמה דקות, אבל גם כל רבע שעה זה בסדר גמור. חשוב לזכור שריבה זקוקה לזמן לכן "אש קטנה", סבלנות ובחישה קבועה הן מילות המפתח בהכנת ריבה משכרת. במהלך הבישול יש הנוהגים להסיר כל העת את הקצף שנוצר ויש כמוני, שרואים בקצף כאלמנט חשוב בתוך המרקחת, ולכן אני משמרת אותו. ריבה מתבשלת לאיטה וזמן הכנתה תלוי במשתנים רבים בינהם: סוג הסיר, עובי תחתית הסיר, בשלות התותים שנבחרו וכיוצ"ב. לכן יש כאלו שהריבה תהיה אצלהם בשלה כבר לאחר שעה של הכנה ויש כאלו שיזדקקו לשעתיים עד שלוש שעות של בישול, לכן יש לבטוח בעצמכם ולחוש את הריבה ולא לדאוג אם זה לא עומד בזמנים שרשומים בכל מיני מתכונים.

אני נצמדת לריבה בכל התהליך ובודקת אותה לאורך כל הדרך, המהדרין משתמשים בשיטה שבה שמים צלחת במקפיא, מוצאים אותה לאחר כעשר דקות, מוזגים כף ריבה לצלחת הקרה וחוצים עם האצבע את שלולית הריבה: אם הריבה נחצת ומופרדת ולא מנסה להתחבר סימן שהריבה מוכנה ונקרשה היטב, אם היא מתחברת סימן שהיא נוזלית מדי ויש להמשיך בבישול.

ההמלצה שלי לנסות להרגיש את הריבה ולבדוק האם היא מתאימה לכם, גם אם אחרי כמה שעות תראו שהריבה היא לא בדיוק מה שכיוונתם והיא נוזלית מדי לטעמכם, תמיד אפשר להדליק את האש שוב ולבשל שנית עד שתרגישו כי זו המידה שמתאימה עבורכם.

צנצנות:

בחירת הצנצנת לריבה חשובה לצורך שמירת טריות הריבה. חשוב לשאול את עצמכם האם אתם סבורים שזו תאכל במהרה או באיטיות? האם תחלקו חלק מהריבה או שהיא כולה מיועדת עבורכם? מה שישיפיע על גודל הצנצנת, אם הריבה אצלכם נגמרה מהר בהחלט אפשר לשים בצנצנות גדולות, אם לא אז אני ממליצה לשים בצנצנות קטנות, אין צורך לקנות צנצנות מיוחדות – ניתן להשתמש בצנצנות זכוכית קיימות.

יש לבצע ניקוי יסודי למכסה ולצנצנת לאחר מכן ליבשן בשמש למשך יום, על מנת שבמידה ויש בהן ריח ממזון קודם זה יתנדף ולא יורגש.

שלב חשוב שרצוי לבצע אותו הוא שלב עיקור הצנצנות המסייע בשמירה על המזון בצנצנת לאורך זמן רב, מי שמחליט להרחיק ולבצע עיקור ישנן שתי דרכים מקובלות לבצע עיקור צנצנת:

עיקור במים: מניחים את הצנצנות הנקיות בסיר רחב, מרתיחים את הצנצנות, כאשר המים רותחים יש לתזמן 15 דקות והצנצנת מעוקרת.

עיקור בתנור: מחממים את התנור ל-160 מעלות. מניחים את הצנצנות על מגש עם נייר אפיה ומכניסים לתנור ל-10 דקות.

מבין שתי השיטות העיקור בתנור הוא מצוין, נוח וקל, עיקור במים פחות נוח ויעיל.

הכנסת הריבה לצנצנות – הריבה צריכה להיכנס לצנצנת המעוקרת כשהיא חמה, יש לאטום את הריבה באמצעות המכסה בסגירה הרמטית, ולאחר מכן להפוך את הצנצת, כך שזו תעמוד על המכסה שלה. פעולה זו מעניקה לריבה חיי מדף ארוכים יותר באמצעות הוואקום שנוצר בתוך הריבה.

ריבה ללא סוכר:

יתרונה הגדולה של הריבה הזו שניתן בקלות להופכה לריבה ללא סוכר, ויתור על הסוכר מהווה אולי פיתרון ביניים, אך בהחלט ממש את הזכות לאנשים שאינם יכולים לצרוך סוכר להנות מריבה משובחת.

קיימות שתי אלטרנטיבות:

 • הראשונה שבהן, הכנת הריבה וויתור על הסוכר באופן כליל ללא תחליפים, במקרה כזה מומלץ להכין כמות קטנה שלא עולה על חצי קילו שכן בהעדר סוכר אין כל "חומר משמר" לריבה
 • השניה, שימוש בתחליפי סוכר על פי המידות הכתובות על התחליף. לענין תחליפי הסוכר אני רוצה להקדיש מספר מילים: תחליפי הסוכר נודעים בבעיית טעם הלוואי הנלווית להם, לראיתי אין דבר יותר מעורר צמרמורת מלשתות משקה המכיל תחליף סוכר. כמכורת סוכר עם דיפלומה – אין תחליף לסוכר, ואעדיף לשתות משקה ללא שום המתקה מאשר תחליף סוכר. יחד עם זאת בחלוף השנים התנסתי מספר פעמים בתחליפי סוכר.

אמליץ על שנים איכותים ומתאימים:

 • הראשון סטיביה- צמח או מיצוי סטיביה.

צמח הסטיביה הינו שם כולל לזן שלם של שיחים, שאחד ממנו הקרוי סטיביה רבודיאנה הינו תחליף טבעי לסוכר, ייתרונה הבולט של סטיביה שהיא תחליף טבעי ומתאים לאנשים סוכרתיים ושהיא נטולת קלוריות ניתן להשיג עציץ צמח בכל משתלה.

מיצוי סטיביה ניתן לרכוש בבתי טבע יש להבחין בין מיצוי המכיל אלכוהול לבין כזה שאינו מכיל אלכוהול. טעם הסטיביה הינו טעם נרכש המזכיר בעיקר את ממתק השוש (במבליק/ליקריץ)

 • השני – סוכרלוז שהייחוד שלו הוא בטעם, טעם הלוואי שלו משתלב היטב ולא דומיננטי, ובנוסף מבין התחליפים הוא היחיד שמצליח להישאר יציב גם בטמפרטורות גבוהות.

ובטח לא ידעתם אבל:

יש הבדל גדול בין תות לתות שדה, תות הוא הפרי שגדל על עץ התות ולעומתו תות השדה, הוא זן השייך למשפחת הורדיים, משפחה ענקית של 35 מינים בינהם חבר ידידנו היקר (ויש לציין גם המתוק..) תות השדה.

מבחינה בוטנית, התות לא נחשב לפרי, מה שלמעשה אנו אוכלים הוא החלק הבשרני של הפרח (הא! בחיים לא הייתם מאמינים), מרבית מהאנשים אינם מודעים לכך שמה שנאכל הוא בעצם הליבה של הפרח, הפרי עצמו הוא בעצם הבליטות הצהובות-שחורות שעל פני התות.

תות השדה מהווה מקור טוב לוויטמין C, לוויטמין A, ולוויטמינים מקבוצת B, התות עשיר באשלגן, ברזל וסידן, אבל הכי חשוב: התות דל בקלוריות רק 26 קלוריות ל – 100 גרם.

זמן ניפוץ מיתוסים:

במהלך השנים שהכנתי ריבות, נתקלתי בעשרות מתכונים, חלקים מקיפים יותר וחלקם מקיפים פחות. ישנן המלצות רבות שלדאבוני הרב מטעות, אתייחס לראשונה שבינהן – לבחור אך ורק בסיר טפלון להכנת ריבה. המלצה שגויה שכן לא כל אדם מומחה בהכנת ריבה, ורבות הן הפעמים שלחלק נשרפת תחתית הסיר, במקרה כזה זה מזיק מאוד לסיר עם טפלון שכן על מנת להוריד את זה צריך לשפשף היטב את סיר, מה שהורס את שיכבת הטלפון של הסיר, כמו כן לא אצל כולם סיר הטלפון שמור ובחלקו כבר שיכבת הסיר שרוטה. לכן ההמלצה הטובה ביותר היא לעבוד עם סיר נירוסטה.

לריבה קונים רק תותים שמצבם טוב וזורקים את החלק הרקוב – נתקלתי בהמלצה הזו בכמה אתרים, בושתי ונכלמתי מההמלצה השגויה הזו. החלק הרקוב של הפרי הוא לא חלק אסור, חבל לי מאוד שנוהגים כך וזורקים את החלק הרקוב שכן הוא בהחלט חלק טוב לריבה. מניסיון של עשרות ריבות, חלק רקוב אינו גורם לנזק, ולטעמי הוא החלק שהכי משבח את הריבה. יש הטוענים שהוא מהווה טעם לוואי לריבה וגורם להיווצרות חידקים ובקטריות, אך זוהי הנחה שגויה. הרעיון הוא לקחת פרי שדינו היה לאשפה ולהופכו לריבה מוצלחת ומשכרת.

להוסיף מים לריבה – ריבה איננה זקוקה למים, שכן הפרי מפריש נוזלים ובעצם מסייע בבישול הריבה. מים נוהגים לשים אם הריבה נקרשה והפכה לצמיגית מדי ולכן על מנת להצילה אפשר להוסיף מעט מים בעדינות ובמתינות על מנת שלא להרוס את הריבה.

יאללללה… תכף הצילצול אז לסיכום:

 • הסוכר מסייע בשימור הריבה ולמעשה מהווה "חומר משמר" טבעי לחיים ארוכים לריבה.
 • עיקור הצנצנת מהווה דרך מצויינת לשמירה על הריבה מפני בקטריות וחיידקים שאוהבים לשכון בתוך הצנצנות, כשמכניסים ריבה חמה אל תוך כלי מעוקר והופכים אותו על המכסה יוצרים ואקום שמאפשר לאחסן את הריבה במקרר עד שנה ללא חשש.
 • פקטין הינו חומר היוצר קרישה בתוך הריבה והופך אותה ליותר ג'לית, בשוק קיים פקטין סינטטי, אך הפיקטין קיים באופן טבעי בקליפות וגרעינים של פירות רבים לכן החלופה הטבעית והזולה היא לשים חצי לימון בתוך הסיר, או ליבה של תפוח ירוק.

בטח לא הייתם מנסים אבל ממליצה בחום על –  

 • ריבת גזר גמדי וענבים
 • ריבת חצילים (ייאממי מאמי..)

שתי ריבות שיותירו אתכם מופתעים מהתוצאה.

ובכל זאת איך אפשר בלי – הריבה שלי, עושה שויץ וסיבוב לפני יציאתה למשכנה החדש.

אני מקווה להקדיש פוסט מיוחד לאריזות, קופסאות ושאר דברים ובין היתר איך לשלוח צנצנת ריבה עם קצת שיק.

Arivaderchi!

מודעות פרסומת

מחבר: Miss Pudding

מיס פודינג עדין שותה ויטמינצ'יק, אוכלת כל יום דני וניל ועוד כמה דברים שאף אחד לא אוכל, חושבת (יותר נכון בטוחה) שכל אחד צריך לתלות בבית תמונה של בן גוריון (אין על האיש הקטן הזה!) בטוחה שקניות עושות טוב לנשמה, למנהל הבנק ולעור הפנים וזה מה שחשוב בסופו של דבר, מאמינה שאין כמו פיתוח העל - מוצר המופת האגדי - אקונומיקה, ושצריך להפוך את שבועות לחג של שבוע חגיגות. זה אני על רגל אחת

19 מחשבות על “ריבת תותים

 1. וואו איזה מחקר מעמיק

  ממש נהנתי מהפוסט שלך

  עושה חשק להכין ריבה ולאכול ריבה

 2. איזו השקעה, אחלה פוסט!

 3. מהמם!!
  עושה חשק בטירוף!

 4. ואו מדליק ומעורר תיאבון
  יאללה , מתחילה לשמור לך את החלקים הרקובים…חחחח

 5. והנה אני שוב, בלי כתובת אתר :-)…
  כל הכבוד על ההשקעה, ואכן ניפצת לי כמה מיתוסים. בתור רוקחת ריבות, קשה לי קצת עם החלקים הרקובים, אך אני מסכימה בהחלט עם ריבת הגזר הגמדי וריבת החצילים.
  כיף, כיף, כיף!

 6. ברור שאשאר, חחח… גם אם תרצי, לא אלך 🙂 כי כיף לי.

  תראי מה עניתי לך אצלי, לפני שקראתי כאן..

  להתראות,
  יעל.

 7. יאאא איזה פוסט מתוק
  עשית לי חשק ענק לריבת תותים
  אבל אני ממש לא רואה את עצמי עושה את זה

  יש משלוחים לרחובות?

 8. אני פשות פשות נהנתי מריבת תותים,,תודה תמר

 9. התמונות של התותים פשוט מעוררי השראה ותאבון

 10. נהניתי מאוד לקרוא את מה שכתבת- בדיוק מה שחיפשתי…
  ורק שאלה קטנה:
  האם יש הבדל בבישול ריבה ללא סוכר מאשר זו עם הסוכר?

  תודה
  🙂

  • לא אין הבדל. חשוב להבחין:
   האם התכוונת להכין ריבה ללא סוכר ואף ללא מממתיק? אם כן מדובר בפרי מבושל, הייתי ממליצה על הוספת חצי תפוח. כמו כן קחי בחשבון שעליך לעשות כמות קטנה, או כזו שאת יודעת שתסתיים מהר כי הסוכר מהווה חומר משמר בבישול, ובלעדיו במהרה הריבה תתקלקל.
   שמחתי לדעת שזה סייע לך, אשמח לשמוע איך יצא לך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s