ציזיקי אקספרס

12 תגובות

הפעם אני גאה לארח בבלוג שלי את כרמל, הקונדיטורית המהוללת והמוכשרת של "רדיו רסקו", בעלת רזומה עשיר כקונדיטורית במסעדות גורמה כגון: "מסה", "מנטה ריי" וקונדיטוריית "ביסקוטי". הפעם כרמל הכינה ציזיקי – בעברית צחה "מרק יוגורט ומלפפונים", לציזיקי גרסות אינספור. בכל מדינה נהוג להכין את הציזיקי מעט אחרת, בבית הפרסי מכינים ציזיקי בגירסה ממש קלה רק עם לבן, מלפפונים וגבינה (גירסה פשוטה וזולה).

לדאבוני לא הספיקותי לצלם את כרמל בכל שלבי התהליך, בהתחלה שקלתי להעלות הדרכה ללא צילומים של כל שלבי התהליך, אך רגשות האשם התעוררו בי ולכן צילמתי את כל תהליך הכנת הציזיקי כשבסוף תקבלו שתי גירסאות של אותו מתכון אך באדרת אחרת.

 אז הנה המתכון של כרמל לציזיקי קריר, מרווה ומענג:

מצרכים:

2 יחידות של שמנת של פעם (200 מ"ל)

שני חופנים של שמיר

שני חופנים של נענע

שני חופנים של פטרוזיליה

2- 4 מלפפונים יפים וחתיכים

קמצוץ שום כתוש

מלח פלפל

חצי לימון

 רשות:

בצל ירוק

בצל

כלים:

קרש חיתוך

קערה גדולה

פומפיה

אופן ההכנה

 • שלב א: קציצת הנענע – הנענע עדינה בטעמה, חשוב לעבוד עם נענע טריה, להשליך חלקים רקובים, חומים, צהובים או עלים עייפים, יש לעבוד במקרה הזה רק עם עלים טריים. יש לבצע קציצה משולשת על מנת שהנענע תהיה קטנה.  

קציצה משולשת פירושה – קציצה ראשונה של העלים, לאחר מכן מקבצים את כל החלקים החתוכים יחד ושוב עוברים וקוצצים, לאחר מכן חוזרים על הפעולה שוב כך שהעשבים נקצצו שלוש פעמים וקצוצים דק דק.

 • שלב ב: קציצת הפטרוזיליה, בדומה  חשוב לעבוד עם עלים איכותים וטובים, יש לקצוץ היטב כי בניגוד לנענע מפטרוזיליה אפשר להיחנק לאור צורתה. אפשר לראות כמה הפטרוזיליה הייתה טריה, זה היה כמה שעות אחרי שקניתי אותה בשוק ובאותו יום היא הגיעה מהשדה יחד עם חבריה השמיר והנענע.

 טעמה של הפטרוזיליה הוא בהחלט מעודן, יותר קליל.

 • שלב ג: קציצת השמיר – שמיר מהווה עשב תיבול עם טעם ייחודי שלא כולם מתחברים אליו, אם אתם מתלבטים לגבי נוכחותו בציזיקי, אפשר להתחיל עם מספר בודד של עלים ולהעלות לכדי חצי חבילה של שמיר.

 במתכון חתכתי כמות נכבדת של שמיר ולא התחרטתי

 • שלב ד': יש לגרד את המלפפפון על הפומפיה, לבחירתכם עם הקליפה או בלעדיה בשני המקרים יוצא מוצלח ביותר. חשוב לי להדגיש שיש להשתמש במלפפונים רעננים ויפים, עכשיו יש בשוק מלפפונים מלאי מים, ירוקים מבפנים, בבקשה אל תתפתו להכין את הציזיקי עם ירק עייף וחסר חיים כי גם טעמו יהיה כך.

 • שלב ה': לשים את השמנת בכלי נוח לעירבוב החומרים יחד, להשתדל שהתוכן יהיה כמחצית מגובה הכלי על מנת שיהיה נוח לבחוש את הכל יחד. במקביל אפשר לכתוש את השום (או להשתמש בשום כתוש מוכן) ולסחוט מיץ מחצי לימון.

 ההחלטה להכין את המתכון שוב על מנת להעלות את הצילומים, הובילו אותנו לגירסה מעט שונה, החלטנו להעביר את כל הירקות בבלנדר, התוצאה מפתיעה ומרעננת ובמקרה שלנו ההחלטה להכניס את הכל לבלנדר עשה את ההבדל, יצא לנו צזיקי טעים ומרענן שבקלות גם יכול להיות ממרח נהדר על הלחם.

הציזיקי של כרמל:

הציזיקי שלנו:

בטח לא ידעתם אבל:

 1. מלפפון נחשב לפרי מבחינה בוטנית, השייך למשפחת הדלועיים,  המלפפון עשה עלייה מהודו (נמסטה), מקור השם ביוון ופירושו מלון תפוח. הוא נזכר במשנה, שם צורת הריבוי היא "מלפפונות". מתברר שמה שאנו מכנים כיום מלפפון נקרא בעבר קישוא, והמלפפון היה שמה של דלעת.
 2. ניתן להשתמש בפרוסות מלפפונים להורדת נפיחות סביב העיניים (שקיות), פשוט לשכב ולהניח פרוסות על העינים. המלפפון המכיל 96% מים עשיר בלחות, תכונה זו ואפקט הקירור שקיים בו מוריד את הנפיחות.
 3. ברפואה הסינית חשיבותו של המלפפון כירק מקרר ולכן משתן, מרווה ועוזר לנקות רעלים מהגוף וכירק מתוק מסייע לאברים האחראים על עיכול והטמעת מזון ונוזלים בגוף.
 4. הנטורופתיה מייחסת לזרעי המלפפון תכונות קוטלות תולעים והם משמשים כתרופה ביתית כנגד תולעי מעיים.
 5. כינוי עונת המלפפונים פירושה עונה מתה, כיום בשימוש בעיקר בתקשורת ובספורט. מקור המונח הוא גרמני (die Saure-Gurken-Zeit, עונת המלפפונים החמוצים). הביטוי מגיע מתחום החייטות – כאשר היה שפל בהזמנות, נאלצו החייטים להסתפק בירקות בלבד, וביניהם מלפפון.

יאלללה …. תכף הצילצול אז לסיכום:

 1. אפשר להחליף את השמנת בלי חשש עם לבן פשוט של גיל, גביע שמנת חמוצה של פעם עולה 2.69 גביע לבן עולה 1.40.
 2. באיראן יש גירסה מקוצרת (ראיתי את החיוכים של כולכם) שהשוס בה הוא הבצל שמוספים – בצל שקצוץ דק דק.
 3. יש שלל גירסאות באינטרנט – כולן פחות או יותר טוענות לכתר. אך יש לציין כי רבות מדברות על יוגורט עיזים או כבשים – עסק יקר בפני עצמו, אמנם טעים, אך גם דורש הכרות מוקדמת עם הטעם (לא כל אחד חובב את הטעם של הכבשים או העיזים), לכן העדיפו שמנת חמוצה או לבן.
 4. יש הנוהגים לזרות מלח על המלפפון ולסחוט את כל המים מהמלפפון, צר לי אך אני לא תומכת בשיטה זו, המלפפון נודע בכמות המים שהוא מכיל וחבל יהיה לוותר על זה.
 5. יש הנוהגים בלהשרות את השמנת בתוך חיתול בד ולתת למים שבשמנת לטפטף לכיור. המרקם שמתקבל הוא מרקם כבד, דחוס ושומני יותר, אך מעל הכל אני סבורה שמדובר בבזבוז זמן משווע – הציזיקי הוא מאכל מהיר, ולא כזה שדורש התארגנות ארוכה.
 6. הלימון והשום עושים בעצם את כל המלאכה, הם משדרגים את הטעם בציזיקי והופכים את המרק הסטנדרטי למעדן אמיתי קריר ומרענן. כאחת שרגישה לטעם החמצמץ של הלימון והחריפות הקיימת בשום, מהניסיונות שביצעתי למתכון אין ספק שאין לוותר על שני אלו.
 7. אורך הכנת המתכון מתחילתו ועד סופו: פחות מעשר דקות עבודה. המרק ישמח לקצת קירור, אך אם אין לכם אפשרות לקררו לפני ההגשה, אנא השתדלו להשתמש בשמנת מהמקרר רק לאחר שסיימתם את כל קציצת עשבי התיבול.
 8. מה זה חופן ? חופן זו מילה מתקופת הפלמ"ח רק ששכחו להגדיר מה זה חופן. מפשט קבוע של סבתות "כמה לשים סבתא? נו אתה יודע…. קצת כזה- תשים חופן". בקיצ' חופן זו מילה סבתאית ששכחו לעדכן אותה במידות העולמיות, וכולם תקועים עם מתכונים שכתוב בהן חופן. אז כדי לעשות סדר חופן זה מה שאוספים בעצם אל תוך כף יד אחת מה שנכנס נחשב לחופן, שני חופנים זה בעצם אם אספתם את הכל בשתי כפות ידכם.

הבלוג לא עודכן זמן רב עקב לקח שלמדתי שעל מכשירים חשמלייים צריך לשמור, לאחרונה הלפ טופ שלי התאשפז במיון בעקבות העדר טיפול ותשומת לב שראוי שהייתי מקדישה לו. ולכן כל הכתבות לבלוג חיכו, ללמדני שכדאי שאני אשמור על הדברים שלי קצת יותר טוב.

וניפרד בברכת Zàijiàn שזה להתראות בסינית, מחווה לבלוגרית מקסימה ומיוחדת שאני נפרדת ממנה ואת השנים הבאות תעביר בסין,

נטע יקרה,

זה שיר פרידה
אז בואי רק אמרי שלום
אני אומר תודה-
ואת יודעת שחלום
סופו להתגשם
אני אומר תודה-
ואחר כך נושק.

מודעות פרסומת

מחבר: Miss Pudding

מיס פודינג עדין שותה ויטמינצ'יק, אוכלת כל יום דני וניל ועוד כמה דברים שאף אחד לא אוכל, חושבת (יותר נכון בטוחה) שכל אחד צריך לתלות בבית תמונה של בן גוריון (אין על האיש הקטן הזה!) בטוחה שקניות עושות טוב לנשמה, למנהל הבנק ולעור הפנים וזה מה שחשוב בסופו של דבר, מאמינה שאין כמו פיתוח העל - מוצר המופת האגדי - אקונומיקה, ושצריך להפוך את שבועות לחג של שבוע חגיגות. זה אני על רגל אחת

12 מחשבות על “ציזיקי אקספרס

 1. אני בכלל לא משתגעת על ציזיקי, אבל בפוסט הזה שלך זה נראה כלכך מזמין 🙂
  אני אוהבת את העושר שבכתיבה שלך, גם יפה וגם מענינת

 2. מצטרפת לקודמתי… התמונות משהו משהו. ישר עשיתי העבר לחברות.
  חוץ מהשמיר הציזיקי נראה (וכמעט אפשר גם להריח) נפלא.

 3. יוווו כל כך ריגשת אותי
  אני לאמקבלת עידכונים למחשב הזה כאן ונכנסתי לבלוג שלך דרך התגובה שלך בבלוג, ופתאום ראיתי את ההקדשה האישית והתרגשתי כל כך.

  אחרי 10 ימים של היי, אפשר לומר שהיום פתאום קלטתי… אני הולכת לגור כאן… ולומר את האמת, זה פתאום די מדכא…
  כאילו מגניב שהבדים זולים כאן, אבל ראבק התחלתי למשוע סיפורי זוועה על מה קונים, איך קונים זיהומים באוכל במים ואויר, ופתאום זה כל כך מבהיל אותי להעביר לכאן את 2 הילדים….

  טוב בטח זה יעבור לי ויחזור לי עוד מלא פעמיים בעתיד…

  ביי בנתיים מסין
  חייבים לארגן איזה מפגש פורום לפני שאני טסה, חייבים!

  נשיקות

 4. יצא לנו מעולה!
  הוספנו גם ג'ינג'ר טרי שגירדנו בפומפיה שלא היינו בטוחים, אבל הסתבר כשידרוג נפלא ומומלץ.

  תודה 🙂
  ורד ואבנר

 5. אני צריכה להכין ל 20 איש …….. בכמה להכפיל את הכמויות? אפשר לקצוץ בבלנדר?

  תודה !!!!!!

  • אניק יקרה!
   עליך להחליט כמה תרצי לתת לכל אחד – כוסית קטנה, כוס (240 מ"ל) אם מדובר באירוח גדול אני ממליצה על כוסיות קטנות בתנאי שאף אחד לא יבקש מנה שניה את יכולה להסתדר עם הכמות הזו.
   אם תחליטי לא לקחת סיכונים אני ממליצה להכפיל פשוט את הכמויות במדויק – איפה שרשום שתי יחידות שמנת חמוצה תשתמשי בארבעה.
   לגבי העלים הירוקים – לשיקולך אם לקצוץ דק בסכין או להשתמש בבלנדר, אם יש ברשותך מג'ימיקס הרווחת יהיה לך ממש קל. אם לא בלנדר עושה את העבודה יפה – רק גורם לבלילה להיות יותר ירוקה.
   אם את זקוקה לעוד רעיונות אני אשמח לעזור לך.

 6. פינגבק: הכנת חומוס ביתי «

 7. פינגבק: האם גם אתם חיפשתם מתכונים ציזיקי | מתכונים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s